Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Uut Euroopa Liidu struktuuris 02.03.1994

Postimees, lehekülg 13
Print

1. novembril jõustunud Maastrichti leppe alusel loodud Euroopa Liidus on aset leidnud mõningaid struktuurimuutusi, millest seni on vähem juttu olnud.

Kaheteistkümne uue institutsiooni loomise kõrval on Euroopa Liidus vähemoluline, aga segadusttekitavam uuendus olnud kolme juba eksisteeriva institutsiooni nime muutmine.

Euroopa Ühenduse Komisjon kannab nüüd ambitsioonikat Euroopa Komisjoni (European Commission) nime; Euroopa Ühenduse Ministrite Nõukogu uueks nimeks on Euroopa Liidu Nõukogu (Council of the European Union) ja Euroopa Ühenduse Nõukogu nimetatakse Euroopa Nõukoguks (European Council).

Kui kahe esimese puhul ei tekita nimevahetus probleeme, siis viimase puhul võib Eestis ennustada suure segaduse tekkimist (eriti asjassepühendamatute seas). Asi on selles, et eesti keelde tõlgituna eksisteerib Euroopas nüüd kaks Euroopa Nõukogu.

Üks, 30 liikmesriigiga Euroopa Nõukogu (Council of Europe) paikneb Strasbourg’is ning tegeleb peamiselt inimõiguste küsimustega.

Teine (European Council) on 12 Euroopa Liidu riigipeast või valitsusjuhist koosnev kogu, mis tegeleb Euroopa Liidu üldisemate arengustrateegiatega.

Et Euroopa Liidus on juba EL-i Nõukogu nimeline institutsioon, võiks Eesti ajakirjandus kaht sama nimega institutsiooni refereerida nende asukoha liitmisega nimele, rääkides vastavalt Strasbourg’i Euroopa Nõukogust ja Brüsseli Euroopa Nõukogust.

Loomulikult oleks teretulnud välisministeeriumi kiire seisukohavõtt, kuidas antud nimed tõlkida.